Andalusie je synonymem pro flamenco, maurské památky i dlouhé písečné pláže

Palácový komplex Alhambra je na seznamu UNESCO, foto: Jim Gordon, licence CC BY 2.0 prostřednictvím Wikimedia Commons
Palácový komplex Alhambra je na seznamu UNESCO, foto: Jim Gordon, licence CC BY 2.0 prostřednictvím Wikimedia Commons

Andalusie je druhou největší autonomní oblastí Španělska, přesto je Čechy stále tak trochu opomíjená. Je to škoda, protože rozhodně má co nabídnout – všudypřítomné flamenco, mnoho dochovaných prvků maurské architektury i dlouhé písečné pláže. Pro ty, kteří se tam chystají, přináším pět tipů, co při návštěvě tohoto koutu Španělska rozhodně neminout.

Sevilla

Sevilla je známá hlavně svými velkolepými oslavami, ať už jsou to velikonoční průvody nebo svátek Feria de Abril. Tato dubnová slavnost trvá dokonce deset dní a nese se ve znamení flamenca a jablečného vína. Pokud jde o památky, za návštěvu určitě stojí sevillská katedrála. Její součástí je i zvonice Giralda, která byla přestavěná z původního minaretu. Další zajímavostí je například Zlatá věž (Torre del oro), hrad Alcázar nebo Indický archiv (Archivo de Indias). Pokud byste chtěli navštívit pověstné býčí zápasy, je Sevilla ideálním místem. Nachází se tu totiž jedna z nejvýznamnějších i nejstarších býčích arén s názvem Plaza se torros de la Real Maestranza.

Alhambra

O kráse paláce Alhambra a jeho přilehlých zahrad vypovídá už to, že jsou na seznamu chráněných památek UNESCO. Tento komplex, který se nachází v Granadě, původně sloužil jako pevnost. Postupem času se ale jeho účel měnil podle toho, kdo právě vládl. Před návštěvníky se tak rozprostírá víc než tisíciletá historie, která ze stavby dýchá na každém kroku.

Cádiz

Cádiz je nejstarší španělské město a dodnes jeden z nejvýznamnějších přístavů této země. Pro jeho návštěvu není třeba žádný speciální program, je příjemné se jen tak procházet okolo moře podél hradeb a nasávat atmosféru. Místní obyvatelé jsou navíc velice milí a je radost s nimi zapříst hovor (pokud tedy umíte španělsky). Pokud se neobejdete bez prohlídky nějaké té památky, za zmínku stojí například věž Torre Tavira, ze které se můžete na město podívat z výšky.

Cordóbská mezquita je známá hlavně stovkami sloupů, foto: Timor Espallargas, licence CC BY-SA 2.5 prostřednictvím Wikimedia Commons
Cordóbská mezquita je známá hlavně stovkami sloupů, foto: Timor Espallargas, licence CC BY-SA 2.5 prostřednictvím Wikimedia Commons

Mezquita v Cordobě

Je to taková architektonická lahůdka – původně mešita, která byla později přestavěna na katedrálu. Mešita se začala budovat v 8. století a její dokončení trvalo přibližně 200 let. Ve 13. století ji tehdejší král přikázal přestavět na křesťanskou katedrálu. Naštěstí se ale zachovala krásně zdobená podlaha i stovky sloupů, které najdeme na všech fotkách.

Huelva

Provincie se stejnojmenným hlavním městem leží v jihozápadním cípu Andalusie, nedaleko hranic s Portugalskem. Pokud se sem vydáte, můžete si užívat nepřeplněné pláže lemované ne hotely, jak je tomu v jiných turistických letoviscích, ale písečnými dunami, přes které vedou dřevěné lávky. Jezdí sem většinou místní obyvatelé. Na své si přijdou i obdivovatelé historie, hlavně pak Kryštofa Kolumba. Tady je totiž to místo, odkud se vydával na své daleké cesty za poznáváním nového světa. Připomínkou jsou tři lodě, věrné repliky těch Kolumbových, které kotví u břehu. Jen nasednout a vydat se za dalším dobrodružstvím…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *