Číňané vítají nový rok červenými lampiony i tancem draků

Dračí maska má odehnat vše zlé, foto: Caseman, licence CC0, prostřednictvím Wikimedia Commons
Dračí maska má odehnat vše zlé, foto: Caseman, licence CC0, prostřednictvím Wikimedia Commons

Čína zanedlouho přivítá nový rok, který bude ve znamení Kozy. Datum letos připadá na 19. února. Se začátkem nového roku jsou spojeny velkolepé oslavy Jarního svátku, jak ho místní nazývají. Jedná se o nejtradičnější čínský festival, který probíhá celkem 16 dní a zahrnuje množství zvyků i jídel, bez kterých si ho místní nedokáží představit.

Poslední den starého roku Číňané zdobí své domy červenými lampiony, malbami, vystřihovánkami nebo tradičními dvojveršími. Na dveře lepí obrázky bohů, čímž si chtějí v následujícím roce zajistit zdraví a klid.

Důležitou součástí tohoto dne je rodinná večeře. Lidé se často snaží poměrně urputně ke stolu dostat pokud možno všechny členy rodiny, výsledkem je proto v tomto období čilý dopravní ruch. Typické jídlo, které se u večeře servíruje, vždy závisí na oblasti, v níž rodina žije. Například na severu jsou to většinou knedlíky ve tvaru půlměsíce (jiaozi), na jihu zase niangao, neboli sladký rýžový puding.

U večeře dávají většinou rodiče svým dětem červené obálky s penězi a přáním. Protože Číňané věří, že červená je šťastná barva, mají i peníze v obálce potomkům přinést štěstí. Ten večer se nechodí spát brzy, lidé jsou vzhůru alespoň do půlnoci. Podle pověry tak zajistí svým rodičům dlouhý život. Nový rok pak na mnoha místech přivítá ohňostroj.

Následující den je nejdůležitějším v průběhu oslav, protože podle Číňanů ovlivní celý další rok. Lidé prokazují úctu svým předkům – často v hlavní místnosti domu připraví oltář, kde se jim pak celá rodina pokloní, případně to samé udělají v některém z chrámů.

Zajímavým zvykem jsou takzvané tance draků a lvů. Ačkoli to dřív byla velmi rozšířená tradice, dnes už není tak často k vidění. Populární ale zůstává například v Hong Kongu. Pestrobarevné kostýmy a strašidelné hlavy, znázorňující draky nebo lvy, mají za úkol odehnat vše zlé.

Další dny jsou věnovány převážně návštěvám příbuzných. Například druhý den nového roku se provdané dcery vracejí ke svým rodičům. Vše pak končí patnáctý den nového roku, kdy se koná Svátek lampionů. Lidé posílají zářící lampiony po vodě nebo do vzduchu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *