Do Drumhelleru se jezdí za dinosaury i kanadskou pouští

Hoodoos jsou v Drumhelleru jednou z hlavních atrakcí, foto: Iva
Hoodoos jsou v Drumhelleru jednou z hlavních atrakcí, foto: Iva

Kanada je země velehor, jezer a lesů, kde by jen málokdo čekal třeba poušť. A přeci tu něco takového je! Když se vydáte vstříc nekonečným pláním směrem na východ od Calgary, po zhruba 140 kilometrech dojedete do městečka Drumheller, kde si rázem připadáte jako u Flinstonů. Vyplatí se sem jet minimálně ze dvou důvodů. Jedním je zajímavá krajina a tím druhým pak jediné kanadské muzeum věnované výhradně paleontologii, hlavně dinosaurům.

My jsme jako první navštívili právě Royal Tyrell Museum. Že jsme na správném místě, jsme poznali už díky všudypřítomným replikám dinosaurů, které byly rozestavené před vchodem. Za vstupné do muzea jsme zaplatili třináct dolarů, ale rozhodně to stálo za to. Hned v prvním sále se nacházejí zachovalé dinosauří kostí, některé z nich jsme si mohli i osahat. První šok přišel, když jsme vstoupili do místnosti, které vévodila obří kostra tyranosaura rexe. Vedle něj vypadali ostatní dinosauři jako drobečkové.

Tohle byl však jen takový úvod do výstavy, to hlavní mělo ještě přijít. Zbytek muzea sestává z několika částí, které jsou přehledně rozdělené podle jednotlivých období pravěku. Takže si návštěvníci můžou prohlédnout, jak vypadal život od prvohor s obřími stromy a kapradinami až po příchod člověka a dobu ledovou. Největší pozornost je samozřejmě věnovaná dinosaurům, ale je zajímavé si prohlédnout i trilobity a další podmořské živočichy, od těch prvních nejjednodušších až po ty složitější. Cestou se člověk může zastavit u několika televizních obrazovek, které přibližují mravenčí práci paleontologů.

Po příchodu do hlavního sálu nejeden návštěvník zůstane stát s otevřenou pusou. I my jsme se zatajeným dechem pozorovali velikou místnost plnou větších i menších dinosauřích koster – od ještě jednoho tyranosaura rexe, přes brontosaura nebo triceratopse až po pravěké želvy.

Připravte se na největšího masožravého dinosaura, foto: Iva
Připravte se na největšího masožravého dinosaura, foto: Iva

Pak už zbývala jen část věnovaná době ledové, kde na nás vykoukla třeba kostra mamuta nebo šavlozubého tygra. Mě osobně docela překvapilo, že šavlozubý tygr tu vypadal spíš jako velká kočka než jako obávaná šelma.

Další atrakcí, kvůli které se do Drumhelleru a jeho okolí jezdí, je pískovcová krajina. V kopcích jsou vidět vrstvy země, které vytváří zajímavé pruhy. Nejzajímavější atrakcí jsou z tohoto pohledu takzvané „Hoodoos“. Jedná se v podstatě o pět až sedm metrů vysoké sloupy, jejichž vrchol zakrývá plochý kámen. Jedna z pověr tvrdí, že jsou to zkamenělí obři, kteří se každou noc probudí a hází kameny po vetřelcích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *