Černo-bílý festival v Kolumbii oslavuje spojení různých kultur

Kolumbijský karneval se vyznačuje mimo jiné velkolepým průvodem, zdroj: Jarol Roberto Otero Eraso
Kolumbijský karneval se vyznačuje mimo jiné velkolepým průvodem, zdroj: Jarol Roberto Otero Eraso

Každoročně se v první čtvrtině ledna v kolumbijském městě Pasto koná Carnaval de Negros y Blancos, neboli v doslovném překladu Karneval černých a bílých. Je to už tak velká tradice, že se festival v roce 2009 dostal pod ochranu UNESCO.

Zpočátku se jednalo o čistě indiánský festival, kterým původní obyvatelé vzdávali hold bohyni měsíce a zajišťovali si tak její přízeň, která byla důležitá pro dobrou úrodu. Protože ale bylo Pasto v historii místem, kde se střetávali lidé různých kultur, postupem času do oslav přibývaly další a další prvky – nejdříve pod vlivem Španělů, posléze Afričanů. Odsud tedy pochází i pojmenování festivalu – Karneval černých a bílých.

V zásadě se celé několikadenní oslavy skládají ze čtyř částí. Nejprve je to jakási předehra samotnému karnevalu, která začíná už 28. prosince „Dnem vody“. Lidé vychází do ulic s cílem jakkoli se namočit. Proto se všude nachází nádoby s vodou, balónky naplněné vodou nebo hadice, poslouží dokonce i hydranty.

Druhou fází je pak El Carnavalito, neboli malý karneval, který je určen zejména pro děti mezi 6 a 14 lety. Ty se mohou plně vyřádit, jejich úkolem je totiž ukázat svou kreativitu. Děti mají dokonce svůj vlastní průvod, v němž pochodují ve skupinkách v tradičních oblečcích. Večer se pak koná ještě jeden průvod, v němž se před porotou předvedou nejlepší taneční skupiny.

Následující den městem prochází obrovský tradiční průvod s názvem „Familia Castañeda“, neboli „Rodina Castañeda“. Kolumbijci si tím připomínají rodinu, která v Pasto ve 20. století vládla. Několik tamních obyvatel její členy tehdy pozvalo do průvodu a tato tradice se udržuje dodnes. Proto se lidé oblékají do dobových kostýmů a několik z nich reprezentuje i právě onu významnou rodinu. V průvodu tedy pochoduje okázale oblečená babička, těhotná dcera ve svatebních šatech připravená se vdávat nebo rozdováděné děti. Jedná se zároveň o první den festivalu, při němž si lidé pomalovávají obličej.

Hlavní fáze festivalu je pak rozdělena do dvou dnů. První je věnován černým, druhý naopak bílým. Během Dne černých se lidé na ulici snaží jeden druhého co nejvíce zašpinit černou barvou. Celý den tedy připomíná spíš bitvu, než festival. Den bílých zase vybízí všechny zúčastněné obalit se v něčem bílém, poslouží tedy třeba mouka nebo šlehačka. Toto je také poslední den festivalu a kromě bílé barvy se vyznačuje hlavně obrovským průvodem, na který se sjíždí i lidé z okolních zemí. Každý se převlékne do tradičního kostýmu, objeví se i mohutné figuríny a na závěr jedou alegorické vozy vezoucí muzikanty.

Více informací naleznete na oficiálních internetových stránkách: http://www.carnavaldepasto.org/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *