Fugu vám při návštěvě Japonska zvedne hladinu adrenalinu

Fugu obsahuje dost jedu na zabití až 30 lidí, foto: Jim (Flickr), licence CC BY-SA 2.0 prostřednictvím Wikimedia Commons
Fugu obsahuje dost jedu na zabití až 30 lidí, foto: Jim (Flickr), licence CC BY-SA 2.0 prostřednictvím Wikimedia Commons

Pokud vás už omrzela běžná jídla a chtěli byste vyzkoušet něco opravdu extra, jednou z možností je ryba fugu. Má to ale háček! Tato japonská specialita vás může stát i život. Při nesprávné přípravě je totiž prudce jedovatá. Její vnitřnosti obsahují látku tetrodotoxin, která je víc než tisíckrát jedovatější než kyanid. Jediná ryba v sobě má takovou dávku, která by dokázala zabít 30 lidí.

Kdybyste ji přeci jen chtěli ochutnat, je tedy třeba si dát opravdu velký pozor, kdo vám jídlo připravuje. V Japonsku jsou na to speciálně školení kuchaři, kteří prošli několikaletým tréninkem a přesně vědí, kam mohou říznout, aby vnitřní orgány neporušili. Sami Japonci evidentně strach nemají, když ročně snědí na 10 tun této lahůdky.

Rybu si můžete objednat upravenou na různé způsoby. Asi nejčastěji je podávaná jako sašimi, to znamená syrová a nakrájená na tenoučké, v podstatě průsvitné, plátky. Většinou se pak namáčí do sójové omáčky a podle mnohých chutí připomíná kuře. Další variantou je například grilovaná, pečená nebo smažená fugu. Někdo ji může i přidávat do salátu, ale vzhledem k její výjimečnosti a drahé ceně to není úplně nejběžnější.

Fugu je v podstatě sezónní záležitostí. Jí se hlavně v zimě, kdy je její tělo obalené tukem. Při její přípravě se také dbá na to, aby se nože, které se na krájení ryby používají, skladovaly jinde než všechny ostatní.

V každém japonském městě je většinou alespoň jedna nebo dvě restaurace, které mají povolení rybu servírovat. Kromě toho několik podniků s licencí najdeme i na území Spojených států amerických (většina se jich samozřejmě nachází v New Yorku). Tam se fugu dováží z Japonska už vykuchaná, očištěná od toxických částí a zmražená.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *