Great Blue Hole: špičkové potápění u pobřeží Belize

Belize láká potápěče z celého světa, foto: U.S. Geological Survey (USGS) prostřednictvím Wikimedia Commons
Belize láká potápěče z celého světa, foto: U.S. Geological Survey (USGS) prostřednictvím Wikimedia Commons

Když mluvíme o bariérovém útesu, vybavíme si většinou australské pobřeží. To ale neznamená, že severní polokoule také nemá svůj podmořský korálový ráj. Ten se nachází u břehů středoamerického Belize a je dokonce největší na západní polokouli. V této oblasti leží dokonce hned tři atoly.

Nejznámějším z nich je určitě atol s názvem Lighthouse a to hlavně díky útvaru Great Blue Hole (nebo také Velká modrá díra, pokud chcete český překlad). Tento přírodní úkaz najdeme v podstatě téměř v centru atolu. Je to asi největší lákadlo Belize. Sjíždějí se sem potápěči z celého světa, aby obdivovali zdejší podmořský život.

Mezi vápencovými útvary a krápníky se prohánějí pestrobarevné ryby. Narazit tu můžete například i na kapustňáky a různé druhy žraloků. Čím hlouběji se potápíte, tím je voda průzračnější a tím krásnější pohled se vám nabízí.

Great Blue Hole vlastně vznikla už během doby ledové, kdy byla hladina moře nižší než dnes. Původně se tu utvořila vápencová jeskyně, jejíž strop se časem probořil. O něco později došlo k jejímu zatopení a vznikl útvar, který známe dnes.

Tato potápěčská destinace leží asi 100 kilometrů od hlavního města Belize City. V průměru měří je víc než 300 metrů a je hluboká 125 metrů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *