Kanadské Calgary ožívá festivalem plným kovbojů

Rodeo je na Stampede hlavním programem, foto: Stampede Rodeo 2002, licence CC BY-SA 3.0 prostřednictvím Wikimedia Commons
Rodeo je na Stampede hlavním programem, foto: Stampede Rodeo 2002, licence CC BY-SA 3.0 prostřednictvím Wikimedia Commons

Každý rok v první polovině července oslavuje kanadské Calgary svou kovbojskou i indiánskou minulost na festivalu Calgary Stampede. Celé město v tuto dobu žije jen festivalem a sjíždí se sem kvůli němu i Kanaďané z jiných částí země. Během desetidenní akce, která se letos koná od 3. do 12. června, je tu k vidění hlavně spousta rodea.

Každé odpoledne soupeří kovbojové v různých disciplínách o postup do „finále“, které se vždy koná poslední neděli. Mezi hlavní soutěže patří jízda na býku, jízda na koni bez sedla nebo chytání mladých býků do lasa. A výhry nejsou zanedbatelné, celkem se vítězům rozdají dva miliony kanadských dolarů.

Kromě samotného rodea, kovbojských soutěží a exhibicí ale probíhá i množství doprovodných akcí, které můžou být pro spoustu lidí ještě zajímavější, než samotné závody na koních nebo býcích. Po celou dobu se konají koncerty a taneční vystoupení, děti zase určitě ocení celou řadu pouťových atrakcí.

Celý festival je vždy zahájen obrovským průvodem, kde vedle sebe pochodují kovbojové, indiánští tanečníci, klauni, politici i významní podnikatelé.

Součástí areálu je indiánská vesnice, foto: Resolute (vlastní dílo), licence CC BY-SA 3.0 prostřednictvím Wikimedia Commons
Součástí areálu je indiánská vesnice, foto: Resolute (vlastní dílo), licence CC BY-SA 3.0 prostřednictvím Wikimedia Commons

Většina programu se odehrává v areálu, který je pro Stampede speciálně vyhrazený. Tam se nachází nejen hudební pódia a spousta stánků, ale je tu postavená i indiánská vesnice, kde se můžete zblízka seznámit s původní místní kulturou. Mezi týpí se třeba naučíte tradiční tance nebo se zapojíte do výroby zbraní na indiánský způsob.

Festivalem ale ožívá celé centrum města, kudy v určité dny prochází průvod pěti indiánských kmenů oblečených do tradičních úborů. Na programu je pak i představení a výuka country tanců přímo na hlavní třídě nebo možnost projížďky na starém povozu taženém koňmi.

Velkým lákadlem každého festivalu je i dobré jídlo a pití a Stampede není výjimkou. Stánky najdete na každém kroku, stačí si jen vybrat. Specialitou jsou každodenní snídaně zdarma, které dobrovolníci rozdávají po celém městě. Proč tedy nezačít den třeba palačinkami s javorovým sirupem?

Vstupenky na rodeo a další kovbojská představení jsou trochu dražší a je třeba je kupovat s předstihem. Festival je ale tak nabitý všemi možnými doprovodnými akcemi, že si ho skvěle užijete i bez toho. Stačí se i jen projít centrem města, rozhlédnout se a nasát atmosféru. A když okolo vás začnou proudit lidé v džínách, špičatých kovbojských botách a s klobouky na hlavě, nepochybujete, že jste uprostřed westernového města.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *