Vyberte si dovolenou v Karibiku podle oblíbeného koktejlu

Do baru Bodeguita del Medio v Havaně chodil na mojito i Ernest Hemingway, foto: Rosino (vlastní dílo), licence CC BY-SA 2.0, prostřednictvím Wikimedia Commons
Do baru Bodeguita del Medio v Havaně chodil na mojito i Ernest Hemingway, foto: Rosino (vlastní dílo), licence CC BY-SA 2.0, prostřednictvím Wikimedia Commons

Jen málo lidí nikdy nezatoužilo po exotické dovolené plné nic nedělání a polehávání na pláži s koktejlem v ruce. Ideální předpoklady pro její strávení mají třeba země Karibiku. Všechny nabízí bílé písečné pláže, palmy, spoustu sluníčka… Jen ty koktejly se v každé z nich liší.

Mekkou milovníků koktejlů je Kuba, která je po celém světě známá hned několika míchanými nápoji, které odsud pocházejí. Všechny však mají společného jmenovatele, kterým je kubánský rum. Ten je základní ingrediencí mojita, daiquiri i cuba libre. Mojito (mix rumu, máty, třtinového cukru, limetky a minerálky) proslavil třeba Ernest Hemingway, který na něj chodil do havanského baru La Bodeguita del Medio.

Daiquiri kromě rumu obsahuje ještě citrónovou šťávu, cukrový sirup a drcený led.  Je ale jedním z drinků, které má nejen na Kubě, ale i na světě obrovské množství všemožných obměn, jako například jahodové nebo banánové. Bar El Floridita ve staré Havaně je proslulý daiquiri s příchutí koktejlových třešní.

Cuba Libre je v podstatě variací známého rumu s kolou, liší se jen přidáním limetkové šťávy. Název drinku pochází už z dob americko-španělské války, kdy Američané „osvobozovali“ Kubu od nadvlády Španělů.

Piña Colada se z Portorika rozšířila do celého světa, foto: AlejandroLinaresGarcia (vlastní dílo), licence CC BY-SA 3.0, prostřednictvím Wikimedia Commons
Piña Colada se z Portorika rozšířila do celého světa, foto: AlejandroLinaresGarcia (vlastní dílo), licence CC BY-SA 3.0, prostřednictvím Wikimedia Commons

Když se podíváme o něco severněji, na Bahamy, najdeme tam národní míchaný nápoj s názvem Bahama Mama. Jedná se o mix tmavého a světlého rumu, ke kterému se přidá kokosový a kávový likér a navrch se vše zalije ananasovým džusem. Ještě exotičtější nádech dodává koktejlu jeho tradiční servírování v kokosovém ořechu.

Další z typických karibských drinků – Piña Colada – má svůj původ na ostrově Portoriko. Bílý rum tu doplňuje kombinace ananasového džusu a kokosového sirupu (v Karibiku se často připravuje i z čerstvého kokosu).

Jamajka je známá především svým přístupen ke kouření marihuany, ale kromě toho má také svůj národní koktejl. Planter´s Punch připravíme smícháním tmavého rumu, grenadiny, ananasového, pomerančového džusu a sody. Tak jako další míchané drinky, má i tento různé variace, někdo do něj například přidává curacao. Za vznikem koktejlu údajně stojí manželka jamajského plantážníka, která ho připravovala, aby v horkém počasí osvěžila pracovníky.

Ve výčtu karibských koktejlů nesmím zapomenout na mexickou Margaritu, která je asi neoblíbenějším míchaným nápojem v Severní Americe. Její základní surovinou je jak jinak než tequila, k níž se přidá pomerančový likér a limetková šťáva. Často se setkáme s tím, že vršek skleničky je obalený v soli, což je taková specialita, která nemusí sedět každému, ale k margaritě prostě patří.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *