Luxus versus realita v Dominikánské republice

Pláž v hotelovém komplexu, foto: Iva
Pláž v hotelovém komplexu, foto: Iva

Dominikánská republika je symbolem pro luxusní dovolenou. All inclusive resorty, bary na plážích, všude palmy stoupající z bělostného písku. Člověk nemusí hnout prstem a dokonce ani vystrčit nos z hotelového komplexu, který nabízí úplně všechno – restaurace, obchody se suvenýry, posilovnu a dokonce i divadelní představení a koncerty. Spousta lidí pak sice jede do Dominikánské republiky, ale z pravé tváře země nevidí vůbec nic.

Jen co totiž vyjdete za zdi hotelu, otevírá se před vámi úplně nový svět, který je naprosto odlišný od toho uvnitř. Sesypou se na vás místní obyvatelé, kteří žijí v polorozpadlých domcích a kolikrát vůbec neumí anglicky. Vy jste pro ně jako turista bezedný zdroj peněz a oni k vám taky tak přistupují.

Potkáte děti s rukama v sádře, které se od vás nehnou, dokud nevymámí nějaký ten dolar, i dospělé, kteří vám tak dlouho nutí své služby průvodců nebo třeba myčů aut, až nakonec podlehnete.

Všude jsem vždycky slyšela, jak jsou Dominikánci milí a ochotní pomoct. Ano, to rozhodně jsou – dokud mají vidinu, že za to budou finančně odměněni. Pokud pochopí, že od vás peníze neuvidí, jejich snaha je ta tam (samozřejmě se najdou i lidé, kteří jsou milí jen tak, ale bohužel je ti první hodně zastiňují).

Klasické bydlení místních obyvatel, foto: Iva
Klasické bydlení místních obyvatel, foto: Iva

Příkladem může být příhoda, která se mi stala při výletu k vodopádu El Limón v provincii Samaná. K vodopádu se můžete dostat buď projížďkou na koni, nebo pěšky asi 30 minut dlouhou procházkou, na kterou si musíte vzít místního průvodce. Pokud se rozhodnete pro chůzi, nemusíte nic platit, očekávají se od vás jen dýška člověku, který vás doprovází. Na konci jsem tedy průvodkyni dala do ruky peníze, o kterých jsem si myslela, že odpovídají jejím službám. Jaké bylo moje překvapení, když mi žena s klidem bankovky podala zpátky a oznámila mi, že chce víc. Neschopná slova jsem jí tedy přidala ještě několik set pesos a co nejrychleji odešla.

Dominikánská republika je oblíbenou destinací Američanů a podle toho jsou také nastavené ceny a očekávání obyvatel. Pokud se tedy chystáte na dovolenou do této země a plánujete ji aspoň trochu procestovat na vlastní pěst, počítejte s tím, že je potřeba se obrnit trpělivostí a umět odmítat neustálé žadonění o peníze.

Stejně tak buďte připraveni, že mimo hotelové resorty uvidíte, že místní si nežijí nijak přepychově. Plechové baráčky okolo silnic plných děr nejsou žádnou výjimkou. Tam si teprve uvědomíte ten propastný rozdíl mezi pohodlím hotelu, ve kterém si tu bydlíte vy, a skutečným životním standardem Dominikánců. Na druhou stranu to je právě to, proč spousta lidí cestuje – vidět, jak to v dané zemi skutečně vypadá a poznat, jak žijí místní.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *