Mexický Xel-Ha. To je přírodní akvárium, džungle i jeskyně

Šnorchlování v parku Xel-Ha je zážitek, zdroj: Angelique800326 (vlastní dílo), licence CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Šnorchlování v parku Xel-Ha je zážitek, zdroj: Angelique800326 (vlastní dílo), licence CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Na mexickém pobřeží Karibiku, jen kousek od známého naleziště v Tulumu, se nachází ráj pro milovníky šnorchlování a podmořského života. Xel-Ha v mayském jazyce znamená „Místo, kde se rodí voda“. A tento park svému jménu skutečně dělá čest.

Hlavním lákadlem, za kterým sem návštěvníci jezdí, je šnorchlování. V parku si můžete vypůjčit veškeré vybavení, tedy šnorchl, ploutve i vestu, a pak už si jen užívat nádherný podmořský svět plný barevných, větších i menších ryb. Při troše štěstí narazíte také na mořské želvy nebo rejnoky. To může být docela šok, zvlášť když se vynoří z písku přímo pod vámi.

Už jen samotný vstup do laguny je zážitek. Půjčíte si nafukovací kruh, na kterém projedete mangrovníkovým tunelem nebo si můžete skočit z pětimetrového útesu.

Když vás šnorchlování omrzí, lagunu obklopuje park plný tropických rostlin, kterým kličkují desítky, možná i stovky cestiček. Tam zase na každém kroku odpočívají různě velcí leguáni. Procházkou je možné dojít třeba k ruinám mayské zdi. Zájemci si můžou půjčit i kolo a džungli si projet. Odpočinek zase nabízí palmová zahrada s houpacími sítěmi

Typickým útvarem na Yucatánu jsou takzvané cenotes, neboli zaplavené (sladkou vodou) podzemní jeskyně. Pro Maye byly cenotes posvátné, jejich kněží v nich prý komunikovali s bohy. Xel-Ha návštěvníkům nabízí hned dvě takové jeskyně, které leží uprostřed džungle. Určitě je zážitek si alespoň v jedné zaplavat.

Vstupné do areálu sice není z nejlevnějších, ale v ceně je kromě všemožných atrakcí i jídlo v podobě all-inclusive. V tomto ohledu máte na výběr z množství restaurací a barů, kde se podává mexická i mezinárodní kuchyně, nechybí ani široká nabídka koktejlů. Jako bonus je tu výhled na tyrkysově modrou lagunu obklopenou tropickou zelení. Tomu se podle mě nedá odolat.

Více informací najdete na oficiálních stránkách parku: www.xelha.com

Pohled na vodní park Xel-Ha, zdroj: Angelique800326, licence CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Pohled na vodní park Xel-Ha, zdroj: Angelique800326, licence CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *