Nevíte, kam na vánoční trhy? Zkuste třeba Záhřeb

V Tallinnu začala tradice vánočních stromů, foto: prostřednictvím Wikimedia Commons
V Tallinnu začala tradice vánočních stromů, foto: prostřednictvím Wikimedia Commons

Na vánoční trhy do Vídně, Salzburgu nebo Drážďan jezdí každý rok spousta Čechů. Mnohem míň jich pak vyráží nasávat adventní atmosféru třeba do Polska nebo Francie. Pokud se chcete jet podívat někam, kde na každém kroku nebudete potkávat další krajany, můžete se inspirovat následujícími tipy.

Záhřeb

Chorvatské hlavní město není asi úplně první destinací, kterou si spojíme s adventem a vánočními svátky. Přesto sem každý prosinec zavítá čím dál víc turistů. Na náměstích a v ulicích v centru metropole se konají nejen tradiční trhy, ale s celou rodinou si můžete například zazpívat nebo zatancovat. Specialitou je jakýsi sladký festival poslední týden před Vánoci, při kterém máte možnost jak ochutnat, tak i zkusit vyrobit různé druhy cukroví. A nesmí u toho chybět ani čajové dýchánky. Kdo by chtěl zařadit i nějaký ten sport, může si jít zabruslit na náměstí Krále Tomislava, kde je na toto období speciálně vytvořená ledová plocha.

Vánoční trhy v Záhřebu probíhají od 28. listopadu až do 10. ledna.

Tallinn

Nezaměnitelnou atmosféru Vánoc nasajete i v estonském Tallinnu. Tohle pobaltské město se s příchodem prosince promění v pohádkové místo. Favoritem všech dětí je tu Santa Klaus se svými soby, dospělé zase lákají místní tradiční pochoutky. Kdo by taky odolal vůni linoucí se z romanticky zasněžených stánků. A uprostřed toho všeho se tyčí jak jinak než vánoční stromek.  Zajímavé je, že pokud bychom hledali první vánoční stromek, který byl takhle veřejně postavený, bylo to právě tady. Tradice začala v roce 1441, kdy okolo ozdobeného stromu tancovali svobodní obchodníci a mladé dívky.

Trhy v Tallinnu můžete navštívit od 20. listopadu do 8. ledna.

Brusel

Evropské hlavní město bere oslavy vánočních svátků velmi zodpovědně. Centrum Bruselu v prosinci ožívá festivalem s názvem Winter Wonders, což bychom mohli přeložit jako Zimní divy. Je to lákadlo pro turisty a vlastně i sázka na jistotu, pokud se nemůžete rozhodnout, kam před Vánoci vyrazit. Najdete tu nejen tradiční trhy, ale i světelné show, kolotoče pro děti nebo slavnostní průvod, který se letos konal v neděli 13. prosince. Zapojí se i Katedrála svaté Kateřiny, která každý den hostí 3D projekce. A protože je letošním speciálním hostem Tunisko, mají návštěvníci možnost v berberských stanech ochutnat i tradiční pokrmy této africké země.

Festival se koná od 27. listopadu do 3. ledna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *