Do bhútánského kláštera Paro Taktsang se dostanete jen několikahodinovou túrou

Nejodlehlejší klášter v Bhútánu, foto: Christopher Michel, licence CC BY 2.0 prostřednictvím Wikimedia Commons
Nejodlehlejší klášter v Bhútánu, foto: Christopher Michel, licence CC BY 2.0 prostřednictvím Wikimedia Commons

V Bhútánu nedaleko města Paro najdeme budhistcký klášter, který je více než čím jiným zajímavý svou izolovaností. Známý je pod jménem Paro Taktsang, jinak se mu také přezdívá Tygří hnízdo. Dostat se k němu můžete jenom výšlapem do hor, přesto patří mezi nejnavštěvovanější místa této asijské země.

Celá stavba dodržuje veskrze budhistické tradice. Skládá se z celkem čtyř chrámů a několika obydlí pro mnichy, kteří tu žijí. Honosnost komplexu umocňují bílé zdi a zlaté střechy. Všechny budovy jsou propojeny schodištěm vytesaným do skály.

Vytesaný do skály je i Sál Tisíce Buddhů, kde je umístěná socha tygra. Toho místní obyvatelé uznávají jako symbol kláštera na základě legendy, podle které toto místo vybrala tygřice, jež sem na zádech přinesla zakladatele bhútánského buddhismu Padmasmabhavu. Kromě toho komplex obsahuje i osm jeskyní. Každý z mnichů by měl v jedné z nich tři roky žít a meditovat.

I když se na první pohled může zdát, že klášter v nadmořské výšce 3120 metrů je v podstatě nedosažitelný, vedou k němu hned tři trasy. Ta první prochází borovicovým hájem a nabízí cestou množství nápisů a modliteb, které symbolizují ochranu před zlem, pozitivní energii a štěstí. Další dvě možnosti vás pak do chrámu zavedou přes náhorní plošinu.

Dostat se ke klášteru trvá pěšky zhruba dvě až tři hodiny. Pro rychlejší cestu si můžete v přepočtu za deset amerických dolarů půjčit koně, s kterým se na místo dostanete přibližně za hodnu a půl. Dolů ale budete muset tak jako tak po svých.

Odlehlost místa je sice fascinující, ale má i své protiklady. Když tu například v roce 1998 vypukl požár, nebylo možné se ke klášteru dostat včas a ten tak celý shořel. Musel proto být celý znovu postavený, naštěstí se ale přesně zachovala jeho původní podoba. Znovu se pak otevřel o sedm let později, tedy v roce 2005.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *