Po festivalu Holi je celá Indie růžová

Festival Holi si užívají jak dospělí, tak děti, foto: Pratick prostřednictvím Wikimedia Commons
Festival Holi si užívají jak dospělí, tak děti, foto: Pratick prostřednictvím Wikimedia Commons

S příchodem března se každoročně celá Indie připravuje na jeden z největších tamních festivalů s názvem Holi. Indové vlastně po celém světě tak velkolepými bujarými oslavami vítají jaro, které je příslibem radosti a lepších časů. Svátek je spojený hlavně se všudypřítomnými pestrými barvami, hudbou, tancem a návštěvami příbuzných a známých.

Oslavy začínají v předvečer hlavního dne velkým táborákem nazývaným Holika, na který se lidé připravují už několik dní dopředu a postupně snášejí dostatek dřeva. Oheň nese jméno podle sestry zlého krále Hiranyakashyapa – Holiky. Ta se podle pověsti měla pokusit zabít králova syna, ale neúspěšně. Rituál tedy symbolizuje vítězství dobra nad zlem a lidé podle tradice nechávají v ohni shořet podobiznu Holiky.

Následující den ráno vypuknou po celé Indii hlavní oslavy. Je to nejoblíbenější část festivalu pro dospělé i děti. Lidé během festivalu nechávají stranou jakýkoli stud, co nejhlasitěji zpívají lidové písně, tancují do jejich rytmu a užívají si nevázanou atmosféru v ulicích.

Nedílnou součástí je barvení všeho okolo. Lidé po sobě navzájem rozhazují pestrobarevný prášek, stříkají obarvenou vodu, někteří po ostatních lijí rovnou celé kýble. Velmi oblíbenou zábavou dětí je pak házení balónků plných vody na kolemjdoucí.

Chybět nesmí ani dobré jídlo a pití. Z nápojů jednoznačně vede mléčný koktejl Thandai, často s přídavkem marihuany pro lepší zábavu. V některých státech pak lidé dodržují také speciální tradici rozbíjení hrnců plných podmáslí, které jsou zavěšeně vysoko nad jejich hlavami. Skupinky chlapců tak musí vytvořit lidské pyramidy, aby na hrnce dosáhli a mohli je rozbít.

Když se všichni přes den vyřádí a unaví, následuje klidnější večerní součást oslav. To se lidé scházejí na večeře se svými příbuznými a navštěvují blízké známé.

Festival se vyznačuje pestrými barvami, foto: Kamalakanta777 (vlastní dílo), licence BY-SA 3.0 prostřednictvím Wikimedia Commons
Festival se vyznačuje pestrými barvami, foto: Kamalakanta777 (vlastní dílo), licence BY-SA 3.0 prostřednictvím Wikimedia Commons

Holi je jedním z nejstarších festivalů v Indii a k jeho vzniku se vážou různé legendy. Dá se v podstatě říct, že co provincie, to jiný příběh.. Nejrozšířenější je asi ten o Holice, který dal vzniknout tradici zakládání táboráku.

Pestré barvy doprovázející festival mají zase původ v legendě Rádhy a Krišny. Protože mladý Krišna, který měl tmavou pleť, záviděl světlou pokožku své družky Rádhy, jednoho dne jí obličej nabarvil. A na základě této pověsti si dnes během festivalu páry jako důkaz lásky navzájem barví obličeje.

Festival Holi je jedním z nejbarevnějších a nejveselejších oslav v Indii. Milují ho lidé napříč všemi společenskými vrstvami a všichni po sobě bez přemýšlení stříkají různě obarvenou vodu. Nakonec se ale stejně všechny barvy smíchají v jednotnou růžovou a na ulici tak můžete ještě několik dní po festivalu potkat narůžovělé Indy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *