Samaná: nejkrásnější část Dominikánské republiky

Jedna z nejhezčích pláží na ostrově Playa Bonita, foto: Iva
Jedna z nejhezčích pláží na ostrově Playa Bonita, foto: Iva

Nejkrásnější oblast Dominikánské republiky je pro spoustu cestovatelů poloostrov Samaná na severním pobřeží ostrova. Je to část země, která není až tolik ovlivněná turismem. Proto tu zalíbení najdou hlavně lidé, kteří se radši vyhnou velkým luxusním resortům a dají přednost opravdovému poznávání ostrova. Tady totiž najdete krásné přírodní pláže nezastavěné hotelovými lehátky a skromné ubytování v dominikánském stylu.

My jsme v této oblasti strávili dva dny, během kterých jsme se snažili toho stihnout co nejvíce. Jako první jsme vyrazili k vodopádu El Limón. Máte dvě možnosti, jak se k němu dostat – buď pěšky asi půlhodinovou procházkou, nebo si připlatit a k vodopádu se svézt na koni. My jsme se rozhodli jít po svých.

Auto jsme nechali u takového malého ranče, kde nám také přidělili průvodkyni (bez doprovodu vás tam totiž nepustí). Cesta vedla trochu víc do kopce, než jsme si původně mysleli, ale nebyla nijak výrazně dlouhá. Přibližně po třiceti minutách jsme došli na místo.

Zaplavat si pod vodopádem je krásně osvěžující, foto: Iva
Zaplavat si pod vodopádem je krásně osvěžující, foto: Iva

Vstup do parku je sice zpoplatněný, ale jedná se v podstatě o smybolickou částku 50 pesos. Odměnou za výšlap vám jsou dva vodopády, pod kterými se dá v jezírku i plavat. Ideální je si návštěvu naplánovat co nejdříve ráno, vyhnete se tak davům turistů, kteří sem během dne míří. Větší z vodopádů je oblíbený i mezi místními mladíky, kteří se sem chodí bavit skoky do vody z opravdu velké výšky. Beze strachu se rozeběhnou, po hlavě skočí do jezírka a vy nestačíte zírat. Když jsme se nabažili krásně osvěžující vody, vydali jsme se s průvodnkyní na zpáteční cestu palmovým hájem s krásnými výhledy

Po tomto výletě jsme sedli do auta a projeli velký kus poloostrova až k pláži Playa Rincón. Je to údajně jedna z nejhezčích pláží na celém ostrově. Vůbec není jednoduché se k ní dostat, podle místních i průvodců je k ní přístup jedině lodí. Přesto existuje silnice, nebo spíš cesta, která k ní vede. Je ale na vašem uvážení, jestli to po ní s půjčeným autem risknout – je hodně kamenitá a plná děr, takže s nižším autem bych to rozhodně nedoporučovala. My jsme auto pro jistotu odstavili ke krajnici před tím nejhorším úsekem a asi kilometr došli pěšky. Bohužel jsme neměli moc času na pláži relaxovat, ale pokud se tam vydáte včas, určitě to stojí za to.

Velkým lákadlem je ostrrůvek Cayo Levantado nedaleko městečka Santa Barbara de Samaná, odkud tam taky jezdí výletní lodě. Ostrov je možná známější pod jménem Bacardi Island (točila se tu totiž slavná reklama na rum). Dřív na něm nebyl žádný hotel a jezdilo se sem tedy jen na výlety. To už ale neplatí. Před několika lety vysrostl u jediné pláže, která tu je, luxusní resort. I tak je místo stále oblíbeným turistickým cílem.

Jednoduché ubytování ve městě Las Terrenas působilo velice autenticky, foto: Iva
Jednoduché ubytování ve městě Las Terrenas působilo velice autenticky, foto: Iva

Největším městem poloostrova je Las Terrenas, které leží na severním pobřeží Samany. Je to typické živé město s ulicemi bez dopravních značek a s všudypřítomným chaosem. Nejvíc se mi asi líbíla místní pláž Playa Bonita, čili v překladu „Krásná pláž“, která na mě působila úplně opačně. Písečné pobřeží  lemované palmami z jedné strany a omývané teplým mořem z té druhé jen vybízelo k dlouhým procházkám.

V Las Terrenas jsme také měli zarezervované ubytování. To byl nejdřív poměrně velký problém vůbec najít a bez znalosti španělštiny by to asi dopadlo špatně. Pak nás ale velmi příjemně překvapilo a cítili jsme se tu hrozně pohodlně a bezpečně. Byly to jednoduché bungalovy rozestavěné okolo dvorku, na kterém pobíhali psi a pásli se osli. Není to nic luxusního, ale člověk tu rozhodně cítí takovou tu pravou dominikánskou atmosféru.

Z poloostrova Samaná většina lidí jezdí také do národního parku Los Haitises, kde obdivují mangrovníky a vápencové útvary. My jsme ho ale tentokrát bohužel nestihli, tak snad příště!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *