Sedm dní na ostrově Hawaii: pláže, sopky i plavání s delfíny

Na Havaji není o exotické zážitky nouze, foto: Iva
Na Havaji není o exotické zážitky nouze, foto: Iva

Havajské souostroví se skládá z několika ostrovů, z nichž každý může nabídnout něco jiného. Kauai má nejvíce nedotčenou přírodu, která přilákala například Stevena Spielberga k natočení Jurského parku. Maui je zase rájem pro milovníky krásných pláží a Oahu je vyhlášený party ostrov s pláží Waikiki a přístavem Pearl Harbor. My jsme se přesto rozhodli pro největší z ostrovů, po kterém celé souostroví nese název. Jinak se mu kvůli rozloze přezdívá také „Big Island“.

Moc turistů ho nenavštěvuje a podle mě je to velká škoda. Jako nejmladší z ostrovů je známý svou vulkanickou aktivitou, která stále pokračuje. Celý ostrov se dá vlastně rozdělit napůl – západní část je velice suchá s velikými lávovými poli, zatímco východní oblast je porostlá hustými deštnými pralesy.

Většina turistů přistává na letišti Kailua-Kona na západě, kam jsme přiletěli i my. Pokud chcete ostrov procestovat, je nejlepší si hned na začátku půjčit auto, protože spousta míst je tu tak odlehlá, že byste se tam jinak jen velice těžko dostali. Ideální je podle mě strávit na Big Islandu zhruba týden, během kterého stihnete projet v podstatě všechna zajímavá místa. Proto přináším vzorový itinerář na sedmidenní cestování, kterého jsme se více méně drželi i my:

1. den

Národní park Pu´uhonua o Honaunau zachycuje polynéskou kulturu, foto: Iva
Národní park Pu´uhonua o Honaunau zachycuje polynéskou kulturu, foto: Iva

Vydejte se směrem na jih od Kony až na pláž Ho´Okena. Je to pěkná menší písečná pláž, kde se dá i kempovat. Je pravda, že je to sice trošku dál od hlavní silnice a cesta sem je poměrně dobrodružná, ale stojí to za to. Je to totiž jedno z mála míst, kde se dá ve volné přírodě plavat s delfíny. Ti každé ráno míří k pobřeží, kde se několik hodin prohánějí. Neodradí je ani lidé se šnorchly, kteří jsou všude okolo. Spíš to vypadá, že si s vámi hrají. Je jich okolo vás třeba šedesát ve skupinkách asi po pěti, takže sledujete delfíny pod sebou a najednou zjistíte, že další plavou metr napravo od vás. Je to fascinující zážitek, který jen tak někde nezískáte.

Odpoledne pak vyražte jen asi tři kilometry na sever, kde leží národní historický park Pu´uhonua o Honaunau. Tady si prohlédnete původní polynéské chýše, které jsou obklopené nekončícím palmovým hájem.

2. den

Druhý den se rozjeďte okolo pobřeží na jih. Cestou máte na výběr dvě pláže, u kterých je hezké se zastavit. Ta první je až úplně na jižním výběžku a je třeba k ní ještě asi tři míle jít pěšky. Odměnou vám pak bude pláž s nazelenalým pískem obklopená skalnatým útesem. Druhá možnost leží o něco dál podél pobřeží. Je to pláž Punaluu s černým pískem, která je proslulá tím, že se sem chodí vyhřívat velké mořské želvy. Takže můžete jen ležet a odpočívat, zatímco pár metrů od vás se sluní několik želv…

Na pláži se běžně vyhřívají mořské želvy, foto: Iva
Na pláži se běžně vyhřívají mořské želvy, foto: Iva

3. den

Vyčleňte si minimálně jeden celý den na návštěvu Národního vulkanického parku v jihovýchodní části ostrova. Tady se můžete projít vyhaslým kráterem, vidět dým vycházející ze země i různé lávové útvary. Podrobněji si o tomto parku můžete přečíst v samostatném článku.

4. den

Z Vulkanického parku už to není daleko do města Hilo na východě ostrova. Je to údajně jedno z nejdeštivějších měst v USA, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že to s tím deštěm není tak hrozné. A navíc, jen díky tomu může tahle strana ostrova nabídnout tak krásnou přírodu, vodopády a pralesy. Věnujte dopoledne návštěvě města, které stojí za prohlídku. Centrum se skládá z několika menších ulic, ale má nepopsatelnou atmosféru.

Odpoledne se pak vydejte prozkoumávat místní přírodu. Začít můžete vlastně přímo ve městě – na jednom jeho konci se nachází Rainbow Falls. Je to menší, ale moc hezký vodopád a při troše štěstí můžete vidět duhu tam, kde dopadá.

Když vyjedete z Hila podél pobřeží směrem na sever, po několika mílích máte možnost odbočit na Pepeekeo scenic route. Je to asi čtyři míle dlouhá cesta po úzké silnici, která vede deštným pralesem. I přesto, jak krátký je to úsek, vyhraďte si na něj dostatek času, protože se určitě budete každou chvíli zastavovat na fotku. Po téhle cestě dojedete až k botanické zahradě. Vstup je tam poměrně drahý a ani nevím, jestli to za to stojí, protože se areál dá obejít a můžete se zadarmo procházet v lese plném palem.

Poslední, co byste v této oblasti neměli minout, jsou Akaka Falls. Majestátní vodopád, ke kterému se dostanete asi kilometrovou procházkou, je právem častým turistickým cílem na ostrově.

Vodopád Akaka Falls stojí za návštěvu, foto: Iva
Vodopád Akaka Falls stojí za návštěvu, foto: Iva

5. den

Cestou směrem dál na sever se dostanete k údolí Waipio. Je to nádherné zelené údolí přímo u moře, plné skrytých vodopádů. Je třeba se sice připravit na to, že i tady může častěji pršet, ale byla by škoda tohle místo vynechat. Říká se, že severovýchodní pobřeží je nejhezčí, a musím uznat, že je na tom kus pravdy. Všechny ty pralesy a vodopády to dokazují.

6. den

Další den už je na čase se pomalu vracet na západní stranu ostrova. Cestou zpět se zastavte v továrně na makadamové ořechy v městečku Waimea. Zjistíte, jak se ořechy zpracovávají a můžete i vyzkoušet různé druhy příchutí.

Potom je už čas na nějaký ten odpočinek na jedné z místních pláží. Na výběr máte například pláže Mauna Kea nebo Hapuna, která je dokonce vyhlášená jako nejlepší na Big Islandu. Je hezké, že na ostrově jsou všechny pláže veřejně, i když přiléhají k velkým resortům.

7. den

Poslední den je jako stvořený na prohlídku městečka Kailua-Kona a nákup suvenýrů. I když je tohle město o něco turističtější než Hilo, i tak má pravou havajskou atmosféru. Dřevěné domky, obchůdky s košilemi s květinovým vzorem. Cestou najdete i spoustu stánků nabízejících různé výlety. Na výběr máte například slavnost Luau nebo plavbu lodí za velrybami.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *