Severní Vietnam v celé své kráse: To je Sapa

Tram Ton Pass představuje jeden z nějkrásnějších výhledů v severním Vietnamu

Většina cestovatelů mířících do Vietnamu má jasně daný plán, který zahrnuje jeden turistický skvost za druhým. V severní části země je to vedle hlavního města Hanoje a světoznámé zátoky Ha Long také horské městečko Sapa ležící v nadmořské výšce 1 500 metrů nedaleko čínských hranic.

Není to ale samotná Sapa, která láká miliony příchozích. Do oblasti se jezdí kvůli horským túrám, nepopsatelně krásným výhledům a nahlédnutí do kultury tamních kmenů. A pro tohle všechno představuje město ideální výchozí bod.

Jen co vystrčíte nos z autobusu, který vás do Sapy přiveze, obklopí vás dav místních žen z etnického kmene Hmong v tradičních úborech. Budou se předhánět v nabídkách výletů, ubytování v rodinách a některé vás budou zvát třeba na večeři k sobě domů. Pokud máte zájem, je to skvělá příležitost, jak se aspoň na jeden dva dny zapojit do tradičního života horských obyvatel.

Procházky v nezaměnitelné krajině

Obyvatelé Sapy a přilehlého okolí nadchnou každého cestovatele

I když se nakonec rozhodnete jejich služby nevyužít, určitě i sami vyrazte na romantickou procházku mezi rýžovými políčky zasazenými do horských úbočí. Kromě krásné krajiny budete cestou procházet i místními rozkošnými vesničkami, kde na vás budou mávat a pokřikovat malé děti. A nemusíte se bát, že byste zabloudili, cesty jsou přehledné, většinou i docela dobře značené a hlavně místní jsou vždycky ochotní poradit. I když spíš za pomoci posunků než anglických slovíček.

Nádherná je cesta údolím Muong Hoa, kde budete na každé straně obdivovat upravená rýžová políčka vysoko ve stráních a zároveň nechápavě kroutit hlavou nad tím, jak je ti místní vlastně obdělávají. Cestou dojdete až do vesničky Ta Van, kde si můžete odpočinout v jedné z mnoha restaurací nebo přispět místním koupí suvenýru.

Náročný výšlap na nejvyšší horu Indočíny

Pro ty, kteří rádi překonávají své limity, má Sapa speciální překvapení. Tím je výstup na nejvyšší bod Indočíny – horský masiv Fansipan, který se tyčí do výšky 3143 metrů nad mořskou hladinou. Tento náročný minimálně dvoudenní trek je opravdu jen pro zkušené – a hlavně pořádně vybavené – turisty, kteří se nezaleknou nekonečného stoupání.

Pokud si na takový výšlap netroufáte, ale výhledu z vrcholku se přesto nechcete vdát, nevěšte hlavu. Od února loňského roku je v provozu lanovka, která vás během 15 – 20 minut pohodlně vyveze ze Sapy až na vrchol.

Na motorce si užijete tu pravou svobodu

Výbornou variantou, jak poznat tamní okolí, je i půjčení motorky nebo skútru. V Sapě je to otázka několika korun a ta volnost, kdy nasednete, vyjedete z města a jen se kocháte neponičenou přírodou, je k nezaplacení.

Určitě se vydejte prozkoumat horský průsmyk Tram Ton, kde se vám doslova podlomí kolena nad nádherou, která se před vámi rozprostře. Nekonečné vrcholky, které se táhnou, až kam vaše oko dohlédne. Silnice vinoucí se po okraji údolí. Dramatickou atmosféru často dotváří rychle plující mraky, které se shlukují kolem nejvyšších hor v okolí.

Pozor si dejte jen na počasí. Pokud sem vyrazíte v zimním období, připravte se na chladnější teploty. Nezapomeňte si doma teplou bundu, vhod přijde i čepice a pár rukavic. A jestliže máte v plánu půjčit si motorku a hory si projet, platí to dvojnásob.

Rýžová políčka v okolí tradiční vesnice Ta Van

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *