Skoky z 25metrové věže mají vanuatským domorodcům zajistit lepší úrodu

Věž, ze které místní skáčou, měří zhruba 25 metrů, foto: Paul Stein, licence CC BY-SA 2.0 prostřednictvím Wikimedia Commons
Věž, ze které místní skáčou, měří zhruba 25 metrů, foto: Paul Stein, licence CC BY-SA 2.0 prostřednictvím Wikimedia Commons

Máte rádi bungee jumping? Pokud ano, určitě vás zaujme festival Naghol, který se každý rok od dubna do června koná na ostrově Pentecost (je součástí republiky Vanuatu v jižním Pacifiku). Scházejí se tam mladí muži z širokého okolí, aby se po hlavě vrhali z 25 metrů vysoké věže, kterou vždycky speciálně kvůli tomu postaví ze dřeva a vinné révy. Místní věří, že si tím na konci období dešťů zajistí dobrou úrodu sladkých brambor.

Zatímco mladíci sbírají odvahu na vrcholu konstrukce, pod ní je zpěvem a tancem podporuje dav přihlížejících převlečených do tradičních úborů. Muži pak skáčou z věže jeden po druhém, jako lano jim slouží právě vinná réva připevněná za kotníky. Pokud je uvázaná správně, měl by se účastník dole tak akorát dotknout vlasy země. Ta je pak podle pověry mnohem úrodnější.

Stejně jako mnoho dalších festivalů, má i tento své mírné obměny. Někde se například věže nesmí dotknout nebo se na ni dokonce ani podívat žena. Pokud už obřadu můžou přihlížet, je třeba dodržovat stanovený dress code. Nesmí na sobě mít nic přiléhavého, vyžaduje se volná dlouhá sukně, která je na ostrově označovaná jako „lava lava“.

Právo účastnit se rituálu mají jen místní, cizinci se mohou maximálně dívat a fotit. Stejně tak nesmí skákat ženy, tato „výsada“ patří jen mužům, ačkoli podle pověsti byla úplně první skokankou dívka. Údajně utekla na strom před svým manželem, a když začal šplhat za ní, skočila z koruny dolů. On neváhal a udělal totéž. Tedy skoro… Dívka si totiž na rozdíl od něj kolem kotníků uvázala vinnou révu, která ji zachránila před smrtí.

Otázkou zůstává, proč se dnes vlastně dobrovolníci hlásí, přeci jen to není nebezpečnější zábava. Někteří to dělají z prosté radosti z adrenalinu, jiní zase, aby ukázali svou oddanost tradicím. To, že by se při této slavnosti někdo zabil, je opravdu jen velmi ojedinělé. Častější jsou ale natržené sleziny, což je na ostrově bez nemocnice velký problém.

Cestovatelé dnes platí velké sumy peněz, aby skokům mohli přihlížet. Přesto se festival nestal pouze turistickou atrakcí, ale zachovává si své původní kouzlo a místní ho stále pořádají výhradně kvůli tomu, aby si zajistili lepší úrodu.

Domorodé ženy mohou přihlížet jen tehdy, když jsou oblečené do tradiční sukně, foto: Paul Stein, licence CC BY-SA 2.0 prostřednictvím Wikimedia Commons
Domorodé ženy mohou přihlížet jen tehdy, když jsou oblečené do tradiční sukně, foto: Paul Stein, licence CC BY-SA 2.0 prostřednictvím Wikimedia Commons

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *