Slanina s javorovým sirupem? Kanaďané to milují

javorovy sirup
Javorový sirup je kanadskou specialitou, zdroj: Dvortygirl (Vlastní dílo). Licence CC BY-SA 3.0, prostřednictvím Wikimedia Commons – http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Syrup_grades_ large.JPG#mediaviewer/File:Syrup_grades_large.JPG

 

Snad každá kuchyně má svá typická jídla – pro Itálii je to pizza, pro Indii kari a pro nás svíčková nebo guláš. Pro Kanadu to tak úplně neplatí. Tak jako je tu mix všech možných národností, stejně je na tom i kanadská gastronomie. Najdete tu od všeho trochu, a když se zeptáte na typické kanadské jídlo, nedostane se vám jednoznačné odpovědi. Dokonce jsem jednou na otázku, co je tady nejtradičnější, dostala odpověď: „Pizza“.

I přesto má ale i Kanada svá specifika, co se týká kuchyně. Nejtypičtější surovinou, kterou si lidé logicky s touto zemí spojují, je javorový sirup. I samotní Kanaďané ho označují za své národní jídlo a jsou na to náležitě hrdí.

Dávají si ho nejen na palačinky, ale kombinují ho i se zdánlivě neslučitelnými věcmi. Jedním příkladem za všechny může být slanina s příchutí javorového sirupu. To je tady obzvláště oblíbenou pochoutkou, kterou najdete úplně všude. Už jsem měla příležitost ochutnat makronky s touto příchutí a dokonce jsem objevila i koblihu posypanou touto na sladko upravenou slaninou.

Dalším pokrmem, který se dá označit za typicky kanadský, je „poutine“. Je to klasické fast-foodové jídlo – hranolky zalité masovou omáčkou a posypané sýrem. Postupem času Kanaďané přišli s různými obměnami omáček, přidávají do nich klobásy, kuře, slaninu a tak dále. Těch variací je opravdu nepřeberné množství.

Jako klasicky kanadský dezert často bývají označované malé máslové koláčky, plněné většinou rozinkami, vlašskými nebo pekanovými ořechy. Někdy se do nich přidávají také kousky čokolády, kokos, arašídové máslo nebo už zmiňovaný javorový sirup.

Stejné jako s jednotlivými jídly, je tady složité najít i typicky kanadskou restauraci, kam by člověk zašel a něco z místní kuchyně ochutnal. Když se zeptáte místních, doporučí vám dobré mexické, indické nebo francouzské restaurace. Nikdo mi ale zatím nedokázal říct žádnou, kam bych si mohla dojít na kanadské jídlo (kromě poutine v rychlém občerstvení). Uvidíme, třeba časem ještě nějakou objevím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *