Tulúm a Cobá: dvě úplně odlišná mayská města 30 kilometrů od sebe

Pyramida v Cobě je nejvyšší na celém Yukatánu, foto: Luis Miguel Bugallo Sánchez, licence CC BY-SA 3.0 prostřednictvím Wikimedia Commons
Pyramida v Cobě je nejvyšší na celém Yukatánu, foto: Luis Miguel Bugallo Sánchez, licence CC BY-SA 3.0 prostřednictvím Wikimedia Commons

Mexiko je zemí nejen krásných karibských pláží, ale také mayských pyramid často ještě ukrytých v pralese. I ti, kteří zamíří na vysloveně odpočinkovou dovolenou do Mexika, by neměli vynechat minimálně dvě archeologická naleziště – Tulúm a Cobá. První jmenované leží přímo na pobřeží, zhruba hodinu cesty na jih od města Playa del Carmen, to druhé pak asi o 30 kilometrů dál.

Tulúm je jediné mayské středisko na břehu moře. Součástí naleziště je i maličká pláž, která je sice nádherná, ale zcela v obležení turistů. Není se co divit, v té výhni mexického slunce se každý rád svlaží v moři, zvlášť s tak nádherným výhledem. Přímo z pláže se totiž můžete kochat pohledem na tamní chrám Castillo.

V minulosti to bývalo velice důležité město a navíc jedno z nejkrásnějších. I když to dnes není vidět, stavby byly údajně natřeny na červeno. Dnes už se dochovaly jen ruiny, i když některé jsou stále v hodně dobrém stavu. Při návštěvě Tulúmu se procházíte udržovanou zahradou se vzorně posekanou trávou a množstvím palem. Okolo vás je všude spousta leguánů, kteří se tu líně vyhřívají na slunci. A když dojdete na kraj útesu, zůstanete jen němě zírat. Není těžké si představit, proč Mayové založili své město právě tady.

Tulúm bylo jediné mayské město na pobřeží, foto: Wolfgang Manousek, licence CC BY 2.0 prostřednictvím Wikimedia Commons
Tulúm bylo jediné mayské město na pobřeží, foto: Wolfgang Manousek, licence CC BY 2.0 prostřednictvím Wikimedia Commons

Když nasednete do auta, jste za pouhou půl hodinu před vstupem do dalšího naleziště – Coby. To se snad už ani nemůže lišit víc – zatímco Tulúm je na břehu moře obklopený úhlednou zahradou, tady se ocitáte uprostřed skutečného pralesa. Jednotlivé stavby jsou obklopené divokou zelení, spousta z nich ještě ani není odkrytá a poznáte je jen podle kopců hlíny, pod kterými se zatím ukrývají.

Cobě vévodí nejvyšší pyramida na celém Yukatánském poloostrově. Na její vrcholek vystoupáte po zdolání 120 schodů, které sice dají zabrat (jsou dost vysoké a budete se často muset přidržovat i lana), ale ten výhled vám veškerou námahu vynahradí. Před vámi se na všechny strany rozprostře nekončící deštný prales a vy si jen vychutnáváte tu krásu.

Zajímavostí, kterou byste při návštěvě Coby neměli minout, je kamenná deska, která vlastně „předpovídá“ konec světa v roce 2012. Jedná se o mayský kalendář, ze kterého je ale možné vyčíst jen to, že 2012 má končit jedno období a začínat jiné.

Na Cobě jsou velice přitažlivé nejen slavné mayské stavby, ale i samotné prostředí. Zvlášť pro nás středoevropany je to už opravdová divočina, kde musíme dávat pozor na hady nebo tarantule. O kousek dál, kde nechodí tolik lidí, se můžete vypravit třeba i za opicemi, které nad vámi přeskakují ze stromu na strom.

Pokud máte možnost, doporučuji také nevynechat návštěvu některé ze zaplavených podzemních jeskyní, takzvané cenote. Ty měly pro mayské obyvatele veliký význam, někdy byly dokonce posvátné. Dnes si v nich můžete zaplavat v osvěžující sladké vodě a sledovat hru světel uvnitř.

Prohlídka obou nalezišť vám určitě zabere celý den, tak si ji nezapomeňte ještě zpříjemnit v některé z restaurací v městečku Tulúm. Co třeba pravé tacos s pořádnou dávkou chilli a guacamole? A nezapomeňte na margaritu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *