Velikonoce ve světě: pouštění draků i sledování kriminálek

Na Korfu před Velikonoci stoupá prodej keramiky, foto: Jean Housen (vlastní dílo), licence CC BY-SA 3.0, prostřednictvím Wikimedia Commons
Na Korfu před Velikonoci stoupá prodej keramiky, foto: Jean Housen (vlastní dílo), licence CC BY-SA 3.0, prostřednictvím Wikimedia Commons

Když někomu v zahraničí vyprávíte, jak u nás v České republice slavíme Velikonoce, většinou na vás kouká jako na blázna. Nad tím, že kluci s pomlázkou šlehají děvčata a ta jim za to ještě ochotně dávají nabarvená vajíčka, jen nevěřícně kroutí hlavou nebo se smějí. Každá země má ale své typické oslavy svátků jara, které zbytku světa můžou připadat mírně řečeno zvláštní.

Například na řeckém ostrově Korfu na Bílou Sobotu vyhazují lidé z oken nádobí a hrnce. Jaký je původ téhle tradice, není úplně jasné. Někteří tvrdí, že jde jednoduše o oslavu konce půstu, podle jiných se takhle Řekové zbavují zla. Některé teorie zase říkají, že to značí přechod ze zimy do jara, kdy je třeba vyhodit staré věci a připravit nové. Kromě této tradice Řekové také barví vajíčka, ale všechny červenou barvou, která má symbolizovat Ježíšovu krev.

V Norsku se zase o Velikonocích schází celé rodiny, aby se spolu mohli koukat nebo si číst příběhy o vraždách. Všichni společně se pak snaží uhádnout, kdo je vrah. Televizní stanice mění svůj program a dávají samé kriminálky a knižní nakladatelství posouvají vydávání detektivek na dobu těsně před Velikonoci. Dokonce i mlékárny speciálně upravují krabice výrobků – na každé tak v tomto období najdete mini kriminální příběh.

Nazarenos jsou typickou součástí španělských velikonočních průvodů, foto: Luis Fernández García, licence CC BY-SA 2.1, prostřednictvím Wikimedia Commons
Nazarenos jsou typickou součástí španělských velikonočních průvodů, foto: Luis Fernández García, licence CC BY-SA 2.1, prostřednictvím Wikimedia Commons

Další specialitou, kterou Norsko o Velikonocích má a kterou mu asi většina lidí závidí, je týdenní volno. Vše se na týden zastaví – děti nechodí do školy, jsou zavřené obchody i instituce. Norové tedy před Velikonoci nakoupí jídlo do zásoby a pak už jen s rodinou sledují jednu kriminálku za druhou.

Velkolepé oslavy Velikonoc pak najdeme ve Španělsku. Tato země je známá svými obrovskými i několikahodinovými průvody, které zahrnují desetitisíce lidí. Ti se prohýbají pod tíhou nosítek se soškami svatých a svíček, ti největší hříšníci na svých ramenou nesou i kříž. Nejzajímavější součástí průvodů jsou ale takzvaní Nazarenos, česky se jím říká Nazaretští nebo Kajícníci. Jsou oblečení do dlouhých hábitů a hlavu mají překrytou špičatou kápí. Je to poměrně děsivá podívaná, ale pro španělské Velikonoce tak typická.

Na druhé straně světa, na Bermudách, mají hravější velikonoční zábavu – pouštějí draky. Připomínají si tak Kristovo nanebevstoupení. Draky pro tuhle příležitost připravují týdny a dávají si na nich obzvlášť záležet. Aby ne, součástí tradice je i soutěž o nejlepší draky. A když je po všem, výtvory, které daly tolik práce, se zničí, aby si lidé zase příští rok mohli vyrobit nové. V tom je totiž ten pravý smysl místní tradice.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *