Za nejlepšími městy světa se vydejte do Asie

Kuala Lumpur je proslulá svými moderními stavbami
Kuala Lumpur je proslulá svými moderními stavbami, zdroj: morguefile.com

Pokud přemýšlíte, které město vybrat pro svou příští dovolenou, můžete se inspirovat výsledky soutěže o „Sedm městských divů světa“. S nápadem přišla nadace New7wonders, která už má na svědomí anketu o „Nových sedm divů světa“.

Úplně na začátku se zúčastnilo 1200 měst z celkem 220 států světa. Protože pořadatelé ale stanovili limit jedné metropole na zemi, výběr se zúžil na 77. Z nich následně odborná porota zvolila 28 finalistů a pak už bylo vše jen v rukou hlasujících lidí z celé planety.

Asijská města převálcovala například všechna evropská či severoamerická. Evropa měla ve finále zastoupení v podobě Londýna nebo Reykjavíku, za Ameriku zase soutěžilo třeba Chicago. Stejně tak Istanbul i Soul vyšly z posledního kola jako poražení.

Jaká jsou tedy města, která se podle hlasujících umístila na prvních sedmi místech?

Dauhá, Katar

Hlavní město Kataru je multikulturní metropolí, ve které žije většina obyvatel země. Hlavními lákadly jsou jednak architektonické památky či přístav, ale také obrovské možnosti nakupování. Kromě toho tu na turisty čeká i množství sportovních areálů.

Kuala Lumpur, Malajsie

Další ze zástupců Asie, tentokrát z jihovýchodu. Ve městě se kloubí novodobé stavby, které vyrazí dech, s historickými skvosty. Dominantou města jsou bezpochyby Petronas Towers, které představují jeden z vrcholů moderní architektury. Oproti tomu město nabízí i nejstarší hinduistický klášter v Malajsii.

Bejrút, Libanon

Hlavní město Libanonu bylo mnohokrát přestavěno, proto v něm najdeme jak prvky moderní architektury, tak té osmanské nebo koloniální francouzské. V této souvislosti se o metropoli často mluví jako o „Paříži Blízkého východu“. Každý si tu jednoduše najde to své.

Vigan, Filipíny

Jedno z mála hispánských měst na Filipínách. Je známé především díky ulicím dlážděným kočičími hlavami a unikátní architektuře.

La Paz, Bolívie

Kdo plánuje cestu do Bolívie, určitě by neměl vynechat město La Paz. Leží ve výšce více než 3 tisíce metrů nad mořem, což z něj dělá nejvýše položené hlavní město světa (i když je oficiálně hlavním městem Sucré, La Paz je sídlem vlády). Najdeme tady stavby z předkoloniální éry, kostely i indiánská tržiště hrající všemi barvami. To vše dělá z La Paz unikátní město, které stojí za to navštívit.

Bolivijské La Paz je jediným zástupcem Jižní Ameriky, zdroj: morguefile.com
Bolivijské La Paz je jediným zástupcem Jižní Ameriky, zdroj: morguefile.com

Durban, JAR

Zástupce Jihoafrické republiky se mezi nejoblíbenější města planety dostal hlavně zásluhou směsice různých kultur, z nichž každá tu zanechala svůj vliv. Kromě toho město proslulo písčitou pláží, na kterou se sjíždějí surfaři, rybáři i rodiny s dětmi.

Havana, Kuba

Havana se do finále dostala jako jediný zástupce Karibiku. Skanzen, ve kterém se mísí mnohasetletá historie s nepřehlédnutelným vlivem socialismu. Před architektonickými památkami stojí zaparkovaná stará barevná auta, která už jinde neuvidíte, to je typický obrázek Havany. Poslední dobou se ale čím dál častěji objevují zprávy o rozhovorech Kubánců s Američany, není proto jisté, jak dlouho takový obrázek bude trvat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *