Zkuste si, jak se spí na kusu ledu. Možnost máte ve švédském hotelu

V ledových místnostech se teplota drží okolo -5 stupňů Celsia, foto: Icehotel-se-23, licence CC BY 2.5 prostřednictvím Wikimedia Commons
V ledových místnostech se teplota drží okolo -5 stupňů Celsia, foto: Icehotel-se-23, licence CC BY 2.5 prostřednictvím Wikimedia Commons

Vášniví cestovatelé za život vyzkouší celou řadu hotelů, hostelů, ubytoven nebo kempů. Málokdo se ale může pochlubit tím, že strávil noc v iglú. Přesně takový zážitek nabízí originální hotel v severošvédském Jukkasjärvi. Je totiž postavený z ledových kostek.

200 kilometrů za polárním kruhem každou zimu vyroste ledové království, které láká každoročně 50 tisíc návštěvníků. Vzhledem k tomu, že se vždy musí stavět celý znovu, je to pokaždé originál. Podílí se na tom zhruba 200 umělců z celého světa. Pokud byste se taky chtěli zapojit, nejsou potřeba žádné velké zkušenosti. Stačí zajímavý nápad a hotel už se o zbytek postará.

Hosté se kromě ledových pokojů, kde se teplota drží okolo -5 stupňů Celsia, mohou ubytovat i v klasických vyhřívaných místnostech, které jsou otevřené i během léta. Většina z nich tedy okusí jednu noc na ledovém lůžku a zbytek pobytu už stráví v teple.

K místnostem v ledové části patři také jakýsi přístavek, kde jsou toalety či sprchy. Kromě toho se tu nachází i sauna a prostor pro relaxaci, kde si hosté můžou sednout k ohni a dát si horký brusinkový džus. Otevřeno tu je 24 hodin denně.

Součástí ubytování je i kurz přežití v mrazivých teplotách. Během něj se návštěvníci naučí, jak se správně obléct a jak si v takové zimě pohodlně ustlat. K dispozici přitom mají spacáky až do -25 stupňů.

Každé ráno recepční obejde všechny místnosti (ty mimochodem nejsou odděleny dveřmi, ale jen závěsy) opět s horkým brusinkovým džusem. Odvážlivci, kteří tu strávili noc, pak dostanou diplom. Na něm je vyznačená teplota, která byla tu noc venku i v hotelu.

Cena za noc se liší podle velikosti a propracovanosti konkrétní místnosti. Ty nejjednodušší začínají na 2 500 švédských korunách, což je v přepočtu přibližně 7 tisíc českých korun. Pokud byste ale chtěli tu nejluxusnější, zaplatíte si v přepočtu i 25 tisíc korun na noc.

Přes den se návštěvníci hotelu věnují například lyžování, podnikají výlety do okolí nebo zkouší třeba i jízdu se psím spřežením. Oblíbenou aktivitou je i pozorování polární záře.

Více informací najdete přímo na stránkách hotelu: www.icehotel.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *